Rozkoš duchovní, smyslová a smyslná

23.10.2011 21:23

Duchovní rozkoš /delectatio spiritualis/ je uspokojení vůle z dosažení duchovního dobra. Tato rozkoš může být vnímána i smyslovým způsobem: vůle svůj vliv uplatňuje i na sensitivní schopnosti. To je případ tzv. citových útěch.

Smyslová rozkoš /delectatio sensibilis/ je uspokojení smyslů z dosažení vlastního předmětu. Tímto předmětem je smyslové dobro. Smyslová rozkoš nemá žádný vztah k sexualitě /rozkoš z vůně, chuti, barvy atd./

Smyslná rozkoš /delectatio sensualis/ tvoří přechod mezi smyslovou a pohlavní rozkoší. I když není dosud pohlavní rozkoší v pravém slova smyslu, tvoří přípravu k pohlavní rozkoši. Je vnímána hmatem, doteky. Přechod mezi smyslnou a pohlavní rozkoší je plynulý a často nelze mezi oběma nalézt pevný předěl. Ve většině případů, kdy určitá činnost je motivována smyslností (mazlení, polibky, doteky) směřuje přímočaře k sexu.